www.bel.com.pl > Katalog książek nurkowych

Oferta książek nurkowych

Nowość! Nowość! Nowość!

Ratownictwo nurkowe
z elementami pierwszej pomocy
Wydanie IV

Autor: Marcin Dąbrowski

 

Książka „Ratownictwo nurkowe z elementami pierwszej pomocy” zawiera bardzo szerokie podejście do zagadnień związanych z ratownictwem nurkowym. Jest pierwszą polską publikacją o tej tematyce. Zawiera ponad 200 stron około 200 rycin i schematów. Pierwsze wydanie ukazało się w 2005 roku i zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez środowisko nurkowe. Od tego czasu książka doczekała się trzeciej edycji. Przedstawiona wiedza potrzebna jest wszystkim nurkującym, zarówno tym, którzy wykonują kilka nurkowań w roku jak i tym, którzy nurkują często czy zawodowo. Książka może być wykorzystana jako materiał pomocniczy przy szkoleniach na wszystkie kursy nurkowe różnych organizacji. Zawarte są w niej bowiem informacje o zapobieganiu wypadkom, radzeniu sobie ze stresem oraz opisy udzielania pomocy po wystąpieniu sytuacji awaryjnych zarówno pod wodą, jak i na powierzchni. Wyodrębnione jest ratownictwo w specyficznych warunkach: pod lodem, w przestrzeniach zamkniętych oraz przy użyciu skuterów podwodnych czy w konfiguracji bocznej. Druga część opracowania zawiera zagadnienia dotyczące chorób i urazów nurkowych, wraz ze szczegółowym podziałem dotyczącym profilaktyki, objawów oraz pierwszej pomocy. W końcowych rozdziałach opisane są zagrożenia związane z niebezpieczną podwodną florą i fauną.

Marcin Dąbrowski, od ponad 20 lat w stopniu instruktora, obecnie instruktor płetwonurkowania M3 i szef szkolenia organizacji KDP/CMAS, członek komitetu technicznego CMAS, instruktor trener DAN, biegły sądowy z zakresu płetwonurkowania. Od kilkunastu lat bierze udział w centralnych szkoleniach na podstawowe i specjalistyczne stopnie instruktorskie. Czynnie związany z uprawianiem oraz propagowaniem sportów wodnych w Polsce. Posiada także uprawnienia instruktora ratownictwa WOPR. Wolne chwilę spędza nad wodą, szkoląc i nurkując w różnych akwenach w kraju i na świecie.

Wydanie IV uzupełnione i poprawione.

Oprawa miękka

Książkę można kupić w centrach nurkowych na terenie całego kraju, w naszej IKNT i na allegro.

Książkę można kupić w centrach nurkowych na terenie całego kraju, w naszej Internetowej Księgarni  Internetowa Księgarnia Naukowa i Techniczna lub na Allegro

POLECAMY

NITROKS – Poradnik dla nurków

Autorzy: Jacek Kot, Tomasz Żabierek

Wydanie II poprawione i uzupełnione.

NITROKS – poradnik dla nurków to pełne kompendium współczesnej wiedzy na temat zastosowania sztucznych mieszanin oddechowych zawierających tlen i azot, w nurkowaniu rekreacyjnym – zarówno sportowym, jak i technicznym.

Książka zawiera między innymi:
• historię nurkowania nitroksowego,
• właściwości tlenu, azotu i nitroksu,
• techniki oraz procedury przygotowania sztucznych mieszanin oddechowych,
• procedury odpowiedniego przygotowania sprzętu nurkowego,
• planowanie nurkowania oraz dekompresji nitroksowej i tlenowej,
• tabele dekompresyjne.

224 strony, miękka lub twarda oprawa

 

Fragment tekstu w formacie PDF
Spis treści w formacie PDF

Książkę można kupić w centrach nurkowych na terenie całego kraju, w naszej Internetowej Księgarni  Internetowa Księgarnia Naukowa i Techniczna lub na Allegro

 

Boje, szpulki, kołowrotki i ich zastosowanie w nurkowaniu

Autor: Marcin Dąbrowski

„Boje, szpulki, kołowrotki i ich zastosowanie w nurkowaniu” to unikalna pozycja na rynku nurkowym zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Autor skoncentrował się na szerokim ujęciu tematu wykorzystania boi, kołowrotków i szpulek w płetwonurkowaniu. Książka zawiera szczegółowe informacje dotyczące sprzętu dostępnego na rynku oraz technik jego wykorzystania. W klarowny sposób pokazane zostały zalety i wady tych elementów wyposażenia płetwonurka oraz zagrożenia wynikające z nieumiejętnego ich użycia. To ponad 150 stron wiedzy dotychczas nie prezentowanej w jednej publikacji.

Materiał w niej zawarty może być wykorzystany na wszystkich kursach na podstawowe stopnie w nurkowaniu oraz przy szkoleniach specjalistycznych, takich jak wrakowo-morskie, podlodowe, jaskiniowe, a także na szkoleniach technicznych.

Do książki dołączony jest film instruktażowy, pokazujący wypuszczanie boi dekompresyjno-sygnalizacyjnej różnymi sposobami.

Jest to bogato ilustrowana.

Fragment tekstu w formacie PDF
Spis treści w formacie PDF

160 stron, miękka lub twarda oprawa.

Książkę można kupić w centrach nurkowych na terenie całego kraju, w naszej Internetowej Księgarni  Internetowa Księgarnia Naukowa i Techniczna lub na Allegro

Wszyscy muszą wrócić
FILOZOFIA NURKOWANIA
książka + płyta z 5 filmami z życia bazy nurkowej

Autor: Tomasz STRUGALSKI

Książka jest adresowana do kandydatów na płetwonurków i osób, które już nurkują – ale nie tylko do nich. Autor prezentuje w niej swoje poglądy na temat bezpieczeństwa podczas nurkowań. Pisze o tym, jak według niego powinno wyglądać szkolenie płetwonurków, jak należy zorganizować bezpieczną bazę nurkową, na co muszą uważać instruktorzy oraz jak ważne w nurkowaniu jest partnerstwo, odpowiedzialność i zaufanie. Wspomina również o tym, za co jego zdaniem powinien odpowiadać właściciel bazy nurkowej, jakie elementy – często pozornie nieistotne – sprawiają, że nurkowanie jest bezpieczniejsze oraz jak postępować, aby uniknąć sytuacji awaryjnych pod wodą. Niektóre fragmenty książki były już publikowane w prasie branżowej i w Internecie; teksty te zostały uzupełnione i uaktualnione.

Fragment tekstu w formacie PDF
Spis treści w formacie PDF

264 strony, miękka lub twarda oprawa.

Książkę można kupić  w centrach nurkowych na terenie całego kraju, w naszej Internetowej Księgarni  Internetowa Księgarnia Naukowa i Techniczna lub na Allegro

Nurkowanie techniczne

Autor: Paweł Poręba

Nurkowanie techniczne Pawła Poręby to pierwszy podręcznik do nurkowania technicznego dostępny na naszym rynku.  Książka jest przeznaczona zarówno dla nurków technicznych jak i tych, którzy dopiero myślą o rozpoczęciu nauki w tym kierunku, a także dla nurków, którzy nie zamierzają nurkować technicznie, ale chcieliby pogłębić swoją wiedzę na temat nurkowania i zyskać szersze spojrzenie na zagadnienia z nim związane.
Książka zawiera kompendium wiedzy na temat nurkowania technicznego na obiegach otwartych. Duża wiedza teoretyczna wynikająca ze ścisłego wykształcenia autora poparta jest konkretną wiedzą praktyczną, wynikającą z jego doświadczenia nurkowego zarówno jako nurka technicznego, wrakowego, jaskiniowego jak i jako instruktora IANTD aktywnie szkolącego w bazie nad polskim morzem, co czyni podręcznik dostosowanym do polskich realiów nurkowania.

360 stron, miękka lub twarda oprawa.

Książkę można kupić w centrach nurkowych na terenie całego kraju, w naszej Internetowej Księgarni  Internetowa Księgarnia Naukowa i Techniczna lub na Allegro

Nurkująca kobieta

Autorka: Dorota Łeweć

       Pozycja nowatorska, odważna, rzucająca nowe światło na różnice w podejściu do nurkowania kobiet i mężczyzn.
       Książka zachęca kobiety do myślenia o nurkowaniu jako o sporcie, który daje szerokie możliwości do samorealizacji kobiet w każdym wieku, zwraca jednak uwagę, że aby ten stan osiągnąć potrzebna jest odwaga do mówienia na głos, co kobietom się nie podoba w obecnym szkoleniu nurków, ponieważ nie jest im przyjazne.
       Autorka porusza tematy „tabu”, o których do tej pory nikt nie odważył się pisać w odniesieniu do rodzimego świata nurkowego. Ze swadą i humorem, podpierając się jednocześnie najnowszymi badaniami z dziedziny psychologii, socjologii i nurkowej literatury pisze o różnym podejściu do uprawiania nurkowania wynikającym z różnic płci.
       Książka ta może zapoczątkować  nowy kierunek w podejściu do nauki nurkowania rekreacyjnego, uwzględniający uwarunkowania psychiczne, społeczne, kulturowe obok oczywistych fizycznych w nurkowaniu rekreacyjnym kobiet i mężczyzn.

       Dorota „Doris” Łeweć:
• Instruktor nurkowania SDI/TDI
• Instruktor specjalizacji SDI/TDI 
• Instruktor Pierwszej Pomocy CPROX1stAED
• Dive Master PADI
• Nurek CMAS P3
• Uprawia także nurkowanie na wstrzymanym oddechu

       Przygodę z nurkowaniem zaczęła mając 37 lat, w wieku 48 została instruktorem płetwonurkowania. Uwielbia wodę, ale od zawsze przeszkadzały jej standardy szkoleń nurkowych (szeroko pojęte) ustanowione z myślą głównie
o mężczyznach. Jest typową kobietą, lubi wygodę, czyste sanitariaty, nie lubi nosić ciężarów, nie udaje, że jest taka sama jak faceci nurkowie, zna swoje mocne i słabe strony.
       Wspólnie z kolegami J. Samselem CMAS M3 i Z. Naczkiem CMAS M2, dzięki własnemu uporowi i pomimo braku sponsorów zrealizowała 3 filmy podwodne, uhonorowane na festiwalach polskich i międzynarodowych wieloma nagrodami. W 2003 jako pierwszy cywilny realizator filmów podwodnych została zaproszona przez Telewizję Krymską aby zrealizować film o 2 zatopionych wokół Krymu wrakach: Donbas i Warna.
       Autorka poza nurkowaniem jest business women prowadzącą z sukcesem własną firmę; często zamienia się
w domatorkę (czytaj: kurę domową). Absolwentka m.in. Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Filmu
i Telewizji.

240 strony, miękka lub twarda oprawa.

Książkę można kupić w centrach nurkowych na terenie całego kraju, w naszej Internetowej Księgarni  Internetowa Księgarnia Naukowa i Techniczna lub na Allegro

Kurs nurkowania
Teoria na stopień podstawowy i średni
podręcznik + 12 filmów z wykładów na płytach DVD

Autor: Tomasz Strugalski

Na trzech dwustronnych płytach DVD znajduje się 9 godzin filmów z wykładów (12 kompletnych wykładów). Podręcznik zawiera także tabele dekompresyjne do wszystkich typów nurkowań.

Płetwonurkowanie wymaga sporo wiedzy. Żeby nurkować bezpiecznie trzeba rozumieć wiele kwestii dotyczących fizyki gazów, budowę sprzętu, jego ewentualne awarie, podstawy hydrobiologii, dekompresji, sztucznych mieszanin oddechowych, a także fizjologii i chorób nurkowych oraz wiedzieć jak powinna być zbudowana baza nurkowa i prowadzona ewentualna akcja ratownicza. O tym jest ta książka, nie o pięknie podwodnego świata – jak wiele innych, obecnych na rynku pseudopodręczników. Ten, kto pragnie oglądać piękno podwodnego świata niech zrobi kurs nurkowania i sam je zobaczy.

60 stron, twarda oprawa, papier kredowy, 3 dwustronne DVD.

Nurkowanie pod lodem
podręcznik nurka + 4 filmy szkoleniowe na 2 płytach DVD

Autor: Tomasz Strugalski

Filmy i podręcznik zawierają wszystko co trzeba wiedzieć, żeby bezpiecznie nurkować pod lodem: wycinanie przerębla różnymi sposobami, zakładanie stanowiska asekuracyjnego, pracę ekipy powierzchniowej, sprzęt, wpinanie się nurków do liny, techniki wejścia do przerębla i wyjścia z niego, pomoc partnerską, analizę zagrożeń, zgubienie nurka pod lodem, akcję ratowniczą itp. Materiały te przeznaczone są dla osób, które zdobyły już co najmniej podstawowy stopień płetwonurkowy (w dowolnej federacji).

56 stron, twarda oprawa, papier kredowy, 2 DVD.

Wyjazdy nurkowe
poradnik praktyczny

Autor: Marcin Dąbrowski

W książce opisano wszystkie aspekty wyjazdu nurkowego. Są one ułożone w logiczną całość od przygotowania wyjazdu, przez podróż do postępowania na miejscu nurkowym. Jest to wiedza użyteczna dla wszystkich niezależnie od stopnia nurkowego czy organizacji, w której zostały uzyskane uprawnienia. Ksiązka jest bogato ilustrowana, zawiera ponad 300 zdjęć, tabel i szkiców, co przybliża czytelnikowi opisane tematy. Często w opisach dodane są nazwy angielskie, które umożliwią aktywne rozumienie poruszanych zagadnień na wyjeździe nurkowym.

160 stron, twarda oprawa, papier kredowy.

NITROX i wstęp do innych mieszanin
Podręcznik dla nurka

Autor: Tomasz Strugalski

Podręcznik „Nitrox” w prosty sposób wyjaśnia nurkowania na sztucznych mieszaninach oddechowych. Zawiera treść kursów na podstawowy i zaawansowany stopień nitroxowy. Od podstaw omawia wady i zalety nitroxu w nurkowaniach turystycznych, sprzęt, planowanie nurkowania, liczenie toksyczności tlenowych itd.

Wyjaśnia też stosowanie gorących nitroxów dekompresyjnych i wykonywanie dekompresji przyspieszonej (z użyciem sztucznych mieszanin oddechowych).
Zawiera także przystępny rys teoretyczny najpopularniejszych zagadnień – od podstaw gas blendingu do kontrdyfuzji, trimixu i rebreatherów włącznie.

144 strony, twarda oprawa, papier kredowy.

Wypadki nurkowe
Analiza gorzkich doświadczeń

wyd. II

Autor: Tomasz Strugalski

Książka zawiera opisy 120 wypadków nurkowych opatrzone komentarzami autora – jednego z najbardziej doświadczonych instruktorów płetwonurkowania w Polsce. Na przykładach przedstawia podstawowe zagrożenia występujące w nurkowaniu. Książka może służyć nurkom w podnoszeniu swoich kwalifikacji, lub osobom które nie nurkują a chciały by zacząć. Jest także podręcznikiem uzupełniającym do kursów na stopnie nurkowe.

246 stron, twarda oprawa, format B5

Książka dostępna również w postaci  ebooka

Niebezpieczne zwierzęta morskie

Autor: Edward Ciołkowiak

Autor jest doświadczonym instruktorem płetwonurkowania CMAS M3. Nurkował w wodach niemal całego świata, a teraz dzieli się swoją wiedzą z innymi. Opisy zwierząt ilustrowane są kolorowymi rysunkami i zdjęciami. Ten poradnik jest dostępny w miękkiej i twardej oprawie, w poręcznym formacie – wprost do kieszeni. Jest interesujący nie tylko dla wodniaków (płetwonurków, żeglarzy, wędkarzy, rybaków, surfingowców) ale także dla wszystkich turystów.

Pierwsza książka o takiej tematyce na polskim rynku.

Książki można kupić w naszej księgarni internetowej,
w dobrych księgarniach oraz w centrach nurkowych na terenie całego kraju.