www.bel.com.pl > Katalog > Karta katalogowa książki

Karta katalogowa książki

Okładka: ZAWADZKI Zmiany II
Autor: Józef ZAWADZKI
Tytuł: Zmiany geopolityczne w regionie morza bałtyckiego 1989-2004
Liczba stron: 346
Format: B5
Oprawa: twarda
Data wydania: 2011-09-30
ISBN: 978-83-61208-92-1
Zleceniodawca: BEL Studio Sp. z o.o.
Do kupienia w księgarni IKNT
Sugerowana cena detaliczna: 105.00 zł
Opis:

Z recenzji prof. dr. hab. Wojciecha Lamentowicza:
Książka kmdr. dr. Józefa Zawadzkiego zawiera kompleksową, geopolityczną analizę porównawczą zmian ustrojowych w regionie Morza Bałtyckiego w latach 1989–2004. Jej zaletą jest to, że autor łączy w logiczną całość wiedzę o zachodzących zmianach politycznych, militarnych i ekonomicznych państw regionu i społeczeństw żyjących nad Bałtykiem.
Dla oceny bezpieczeństwa międzynarodowego w regionie, w czasie turbulencji związanych z transformacją ustrojową większości państw regionu Morza Bałtyckiego, autor zbudował interesujące i bardzo przejrzyste ilościowe wskaźniki poziomu militaryzacji terytorium państw i społeczeństw oraz określił współczynnik stabilizacji ekonomicznej regionu i poszczególnych państw. Dzięki temu można niezwykle jasno zrozumieć, jak wielka była dywidenda pokoju, związana z demilitaryzacją regionu bałtyckiego po upadku ZSRR, rozwiązaniu Układu Warszawskiego i zakończeniu epoki podziału ideologicznego na Wschód i Zachód.
Autor wykazał się nowatorską i pomysłową metodą syntetycznej prezentacji kluczowych zmiennych sprzyjającą głębszemu wyjaśnieniu i precyzyjnej interpretacji danych. Książka ta jest interesującą pozycją nie tylko dla zawodowych politologów, znawców spraw międzynarodowych, ekonomicznych czy zagadnień militarnych, ale również dla szerokich kręgów czytelników zainteresowanych faktem, jak zmienia się nasz świat i dlaczego tak się dzieje.

Wróć