www.bel.com.pl > Katalog > Karta katalogowa książki

Karta katalogowa książki

Okładka: SATERNUS Leksykon
Autor: Piotr SATERNUS
Tytuł: Leksykon urbanistyki i planowania przestrzennego
Liczba stron: 640
Format: B5
Oprawa: miękka, dostępna również twarda
Data wydania: 2013-09-19
ISBN: 978-83-7798-092-7
Wydawca: BEL Studio Sp. z o.o.
Do kupienia w księgarni IKNT
Sugerowana cena detaliczna: 94.50 zł
Opis:

Opinia wydawnicza nt.  „Leksykonu pojęć dla planowania przestrzennego i urbanistyki” autorstwa Arch. Piotra Saternusa


      Ukazanie się na polskim rynku wydawniczym „Leksykonu” będzie przywitane z zainteresowaniem przez liczne środowiska: zarówno urbanistów, planistów i projektantów, jak i pracowników służb urbanistyczno-architektonicznych, a także studentów i kadrę naukową licznych uczelni kształcących nowe kadry dla pracy w  tych dziedzinach. W przyjętym zakresie „Leksykonu” jego autor znacznie odbiega od problematyki związanej wyłącznie z planowaniem przestrzennym: znajdziemy w nim także szereg definicji pojęć z dziedzin towarzyszących, m.in. związanych z prowadzeniem działalności inwestycyjnej, architekturą i budownictwem z realizacją polityk rozwoju społeczno- gospodarczego, ochroną środowiska i zabytków i prawem dla gospodarki przestrzennej.
      Takie ujęcie jest jak najbardziej godne uznania, gdyż planowanie przestrzenne i urbanistyka to są dziedziny wielodyscyplinarne, wymagające wszechstronnej wiedzy o skomplikowanej materii gospodarowania w przestrzeni, ochrony jej zasobów oraz odnowy, kształtowania i komponowania struktur przestrzennych. Od 43 lat, kiedy to ukazał się „Mały słownik urbanistyczny”, przygotowany przez nieistniejący Instytut Urbanistyki i Architektury i od prawie już 13 lat, kiedy to w wyniku współpracy polskich i niemieckich oraz szwedzkich ekspertów ukazały się leksykony polsko-niemiecki i polsko-szwedzki  pojęć planowania przestrzennego – takiego wydawnictwa nie było.
      Dotkliwą lukę w tym zakresie wypełnia dzieło Piotra Saternusa, architekta i urbanisty, praktykującego projektanta i już od wielu lat obserwatora zmieniających się uwarunkowań dla planowania i rozwoju przestrzennego w naszym kraju.

Dr arch. Janusz Korzeń
GKUA /„Przegląd Urbanistyczny”/TUP

Wróć